Petrol 2 ayın en yüksek seviyesinde

Petrol Orta Doğu’da artan gerilimler ve Atlantik bölgesinde kasırga sezonunun hızlı başlamasına ilişkin endişeler nedeniyle iki ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Brent ham petrolü Pazartesi günü yükseldikten sonra varil başına 87 dolar civarında işlem görürken, ABD ham petrolü 83 doların üzerinde işlem gördü. İsrail ordusu, Hizbullah’ın insansız hava aracı saldırısında 18 askerin yaralandığını, bunlardan birinin ciddi olduğunu ve çatışmayı tam ölçekli bir savaşa yaklaştırmakla tehdit ettiğini söyledi.

Bu arada, Beryl Kasırgası Karayipler’deki Carriacou Adası’na kategori 4 fırtına olarak ulaştı ve bu sert kasırga sezonunun habercisi olabileceği endişesini artırdı.

Petrol, OPEC+’nın arzı kontrol altında tutması ve kuzey yarımkürede yaz aylarında seyahatlerin artması ve yatırımcıların 4 Temmuz’daki ABD Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle benzin talebini yakından takip etmesiyle geçen ayki kazanımlarını pekiştiriyor. En büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’deki zorlu toparlanmaya ilişkin endişeler muhtemelen fiyat artışlarını sınırlayacak.

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 86,89 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,88 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,60 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.34 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,33 artarak 86,89 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 83,58 dolardan alıcı buldu.

Son 2 ayın en yüksek seviyelerine yakın seyreden petrol fiyatlarındaki artışta, yaz döneminin seyahat hareketliliğini artırarak yakıt talebini olumlu etkileyeceği düşünceleri ve ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine yönelik beklentilerin yükselmesi etkili oldu.

Amerikan Otomobil Birliği, tatil döneminde seyahatlerin geçen yıla kıyasla yüzde 5,2 artacağı ve tek başına araba seyahatlerinin de aynı döneme kıyasla yüzde 4,8 daha yüksek olacağı tahmininde bulundu.

Söz konusu öngörüler, yaz aylarında yoğunlaşan yolculukların etkisiyle petrol talebinin artacağı beklentileriyle fiyatların yukarı yönlü hareketini destekledi.

Bunun yanı sıra, Fed’in bu yıl faiz indirimine gitme ihtimali güç kazanırken, uzmanlar bu durumun dünyanın en çok petrol tüketen ülkesinde ekonomik büyümeyi artıracağını öngörüyor.

Düşük faiz oranları, ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değerini düşürüyor ve diğer para birimlerini kullananlar için petrolü daha ucuz hale getirerek petrol talebini artırıyor.

Öte yandan, küresel petrol rezervlerinin çoğunun yer aldığı Orta Doğu’da süren çatışmalar da fiyatların artışını desteklemeye devam ediyor.

Küresel deniz ticareti için kritik öneme sahip Kızıl Deniz’de süren çatışmaların petrol tedarikini olumsuz etkileyeceği düşünceleri petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor.

Brent petrolde teknik olarak 87,37 ile 88,14 dolar aralığının direnç, 85,34 ile 84,08 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ