Bitcoin’de spot ETF onayından bu yana çıkışlar devam ediyor

ABD’nin borsa yatırım fonlarının Ocak ayında Bitcoin spot ETF onaylamasından bu yana iki haftalık dönemdeki en büyük çıkış oldu.

Bitcoin üst üste ikinci haftada yaklaşık 600 milyon dolarlık çıkış gördü. Bu, ABD’nin Borsa yatırım fonlarının Ocak ayında en büyük kripto para birimini elinde tutmasını onaylamasından bu yana iki haftalık dönemdeki en büyük çıkış oldu.

CoinShares International verilerine göre, genel olarak dijital varlık ürünlerinden 21 Haziran’da sona eren haftada 584 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Önceki hafta yaşanan 600 milyon doların ardından 630 milyon dolarlık çıkışla Bitcoin çoğunluğu oluşturdu.

Dijital varlık yöneticisi ve kripto araştırma firmasının raporuna göre, Fidelity’nin Bitcoin fonu 270 milyon dolarla en fazla çıkışı görürken Grayscale’in fonu 150 milyon dolardan fazla kayıp yaşadı.

Bitcoin ETF’lerine olan talebin soğumasının ve para politikasına ilişkin belirsizliğin bir yansıması olarak, Pazartesi günü kripto piyasasında kayıplar arttı. Bitcoin iki hafta boyunca düşüş yaşadı ve Pazartesi günü yaklaşık yüzde 4 düşüşle 61.100 dolar civarına geriledi.

Kriptoda Nisan’dan bu yana en kötü hafta

Piyasa değeri en yüksek 100 kripto varlığı içeren endeks geçen haftayı yüzde 5 düşüşle tamamladı. Böylelikle Nisan ayından bu yana kripto piyasalarda en kötü haftalık performans kaydedildi.

Bitcoin, yatırım fonlarına yönelik soğuyan talebin ve para politikasına ilişkin belirsizliğin etkisiyle geçen haftayı yine negatif tamamladı.

En büyük 100 kripto varlıktan oluşan bir gösterge, Pazar gününe kadar geçen yedi gün içinde yaklaşık yüzde 5 düşerek Nisan ayından bu yana görülen en kötü performansı kaydetti.

Kripto piyasasındaki gerilemeler Fed’in faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyesinden hızlı bir şekilde düşürme kapsamına ilişkin şüphelerin artmasıyla hızlandı.

Bazı analistler için kripto varlıklardaki geri çekilme, daha geniş risk iştahı için bir uyarı işareti.

FalconX Araştırma Müdürü David Lawant bir notunda, mevcut kripto piyasası dinamiğinin “düşük volatilite ve hacimler ile karakterize edildiğini yazdı.

 

Fon şirketleri, ikinci sıradaki kripto varlık olan Ether’e doğrudan yatırım yapan ilk ABD ETF’lerini piyasaya sürmeye hazırlanırken bile piyasadaki düşüş dikkat çekti.

Bitcoin Mart ayında 73 bin 798 dolar ile rekor kırmıştı. Ancak bu çeyrekte hisse senetleri, tahviller ve altın gibi geleneksel varlıkların gerisinde kaldı.

IG Australia Pty Piyasa Analisti Tony Sycamore’a göre, yaklaşık 57 bin 500 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama şu anda fiyat için olası bir destek bölgesi olarak odak noktasında.

Ether’de SEC rallisi

Ether, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum ile ilgili soruşturmasının nihai aşamasına geldiğine yönelik beklentilerin etkisiyle yükseliş kaydetti.

Bitcoin’in ardından ETF’leri onaylanan kripto varlık olan Ether’de şimdi de regülatör soruşturmasına yönelik beklentiler pozitif atmosfer yarattı.

Ether, blokzincir ekosistemine yönelik ABD’nin düzenleyici kuruluşu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı soruşturmanın hafifleyebileceği yönündeki beklentilerin etkisiyle haftanın en hızlı yükselişini yaşadı. Ether’de yükseliş hafta ortasındaki işlemlerde yüzde 4’e yaklaştı.

Ethereum’un geliştiricisi Consensys, X hesabından yaptığı açıklamada “SEC’in ilgili birimi Ethereum 2.0 ile ilgili soruşturmasını kapattığını bize bildirdi” ifadesini kullandı.

Consensys, “Bu karar, 7 Haziran’da SEC’e gönderdiğimiz ve ETH’nin bir emtia olmasına dayanan Mayıs ETH ETF onaylarının, kurumun Ethereum 2.0 soruşturmasını kapatacağı anlamına geldiğini teyit etmesini istediğimiz mektubun ardından geldi” diye ekledi.

Consensys Nisan ayında Ethereum soruşturmasının kapanması amacıyla SEC’e dava açmıştı.

SEC geçtiğimiz ay Ether ETF’leri için onay vermişti. Bununla birlikte BlackRock Inc. ve Fidelity Investments gibi başvuru sahiplerinin bu tür ürünleri piyasaya sürebilmeleri için daha fazla onaya ihtiyaç olduğu belirtilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ