Altın ABD verileri öncesi sakin

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz patikasını etkileyebilecek ABD verileri öncesinde yatay seyrediyor.

Yatırımcıların Fed’in parasal genişlemeye ne zaman yönelebileceğini netleştirmesine yardımcı olabilecek JOLTS açık iş sayısı verileri öncesinde altın üçüncü günde de dar bir işlem bandında kalmayı sürdürüyor.

Pazartesi gününü yüzde 0,2’lik bir yükselişle kapatan spot altın, haftanın ikinci işlem gününde ons başına 2.330 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL ile yapılan hesaplamaya göre gram altın da 2.449 TL seviyesinde.

Değerli metal bu yıl, jeopolitik gerilimlerin ortasında merkez bankası alımları ve güvenli liman talebiyle desteklendi.

Çarşamba günü açıklanacak fabrika siparişleri verileri ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri, ABD ekonomisi ve Fed’in faiz patikası hakkında daha net bir tablo oluşturmaya yardımcı olacak.

Altın yatırımcıları, bugün yurt dışında Powell ve Lagarde’ın açıklamalarının yanı sıra Euro Bölgesi’nde enflasyon ile işsizlik, ABD’de ise JOLTS açık iş sayısı verilerinin takip edecek.

Küresel piyasalarda ABD tahvilleri odakta

ABD’de iki başkan adayı arasındaki son televizyon tartışmasının ardından piyasa fiyatlamalarında da yeni hareketler gözleniyor. Wall Street bankaları olası Donald Trump zaferinin tahvil piyasalarına etkisini tartışmaya başladı.

ABD seçim riski, etkisini tahvil piyasalarında göstermeye başlıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü sekiz baz puan birden yükselerek yüzde 4,48’e çıktı.

Uzun vadeli tahvillerde daha sert satışlar görülürken politika faizine daha hassas ABD iki yıllık tahvil getirisi pazartesi dört baz puan artışla yüzde 4,76’ya yükseldi.

İki getiri de Salı sabahı hafif geriliyor. Seçim riskine rağmen ABD hisse piyasalarını büyük ölçekli teknoloji şirketleri sürüklemeye devam ediyor. Pazartesi gününü S&P 500 yüzde 0,3, Nasdaq yüzde 0,8 yükselişle kapadı.

Vadeliler ise salı sabahı kayıp yaşadı. Asya Pasifik hisse endeksleri Japonya başta olmak üzere artıda. Japon Topix, bankacılık ve sigorta hisseleri öncülüğünde yüzde 0,7 değer kazandı. Dolar yatay seyrederken Bloomberg Dolar Endeksi 1.272 puanda.

Lagarde’dan faiz indirimine ara verme sinyali

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde enflasyon tehdidinin geride kaldığına dair yeterli kanıta sahip olmadıklarını belirterek faiz indirimlerine bu ay ara verileceği beklentilerini kuvvetlendirdi.

Portekiz’in Sintra kentindeki yıllık merkez bankacılığı forumuna start veren Lagarde Pazartesi akşamı yaptığı konuşmada Euro Bölgesi istihdam piyasasının canlı kalmayı sürdürdüğüne dikkat çekerek yeni verileri değerlendirmek için zamanları olduğunu söyledi.

Henüz zafer ilan etmek için çok erken olduğunu belirten Lagarde “Gelecekteki enflasyon, özellikle de karlılıkların, ücretlerin ve üretkenliğin nasıl evrileceği ve ekonominin yeni bir arz şokuyla karşılaşıp karşılaşmayacağı konularında birçok belirsizlikle karşı karşıyayız. Hedeften yüksek enflasyon risklerinin geride kaldığına dair yeterli veriyi toplamamız zaman alacak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ